Шолц: Зеленски се согласи да не го користи оружјето добиено од Западот за напад на руска територија

Ракетен систем Патриот / Фото: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Зеленски се согласил оружјето доставено од Запад да не го користатт за напад на руска територија.

„Постои консензус за ова прашање. Внимателно ја измеривме секоја испорака на оружје, во тесна соработка со нашите сојузници, почнувајќи од Америка“, изјави Шолц за Bild am Sonntag.

Западните држави пред се Германија долго време одбиваа да и испорачаат на Украина ракети со долг дострел, бидејќи стравуваа дека укрсаинската арија ќе стрела врз позиции на руска територија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот