Шолц во официјална посета на Бразил

Олаф Шолц / Фото KAY NIETFELD / AFP / Profimedia

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска отпатува за Бразил за да се сретне со новиот претседател Луис Инасио Лула да Силва.

Бразилија е последната станица на канцеларот на четиридневното патување во Јужна Америка. Тој засега замина во Чиле и Аргентина. Шолц е придружуван од деловна делегација со десетина менаџери и претставници на здруженија. Со својата посета, Шолц сака да даде нов моментум на договорот за слободна трговија меѓу Европската унија и јужноамериканската конфедерација Меркосур, која ја сочинуваат Бразил, Аргентина, Уругвај и Парагвај.

На дневен ред ќе бидат и климатските акции и заштитата на прашумите. ЕУ преговара за трговски договор со државите од Меркосур од 1999 година. Начелен договор беше постигнат во 2019 година, но некои прашања се уште се отворени, особено она што се однесува на заштитата на прашумите во Амазон, чии огромни делови се исчистени за сточарство и земјоделство.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер беше во Бразил на церемонијата на инаугурација на Лула на 1-ви јануари. Десничарскиот претходник на Лула, Жаир Болсонаро, значително ја изолираше земјата од меѓународната заедница.

Левичарскиот политичар Лула не беше познат по своите зелени политики за време на неговите први два мандата на функцијата помеѓу 2003 и 2010 година, но сега тој вети дека ќе даде приоритет на заштитата на животната средина и климата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот