Шолц освои пратеничко место во Бундестагот

Олаф Шолц
Олав Шолц/ Фото: МИА

 Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија за канцелар, Олаф Шолц, победи во изборната единица во Потсдам и со тоа освои место во Бундестагот.

Шолц освои 34 проценти од гласовите, а лидерката на Зелените, Аналена Бербок, се најде на второ место со 18,8 проценти од гласовите.

Олаф Шолц не е член на Бундестагот од 2011 година.

Извор: МИА

Видео на денот