Шолц од Софија: Северна Македонија мора да ги исполни сите услови

Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Силно го поддржувам започнувањето на преговорите со Република Северна Македонија и Албанија. Северна Македонија мора да ги исполни сите услови. Потребни се сите напори за да се постигне резултат. Ова го изјавил германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во официјална посета на Софија, каде одржа заедничка прес-конференција со премиерот Кирил Петков, јавуваат бугарските медиуми.

„Да гарантираме вклучување на Бугарите во уставот на Република Северна Македонија и да го почитуваме договорот. Мора да има европски гаранции дека тоа ќе се случи“, изјавил премиерот Петков.

„Во последните месеци изградивме партнерства, Бугарија и Германија се стратешки партнери. Ова е нашиот најголем партнер во ЕУ и на денешната дискусија ја продолживме темата дека ова стратешко партнерство може само да се прошири, рекол на почетокот Петков и кажал дека тој и неговиот гостин разговарале за енергетската независност од испораките на руски гас.

Според тамошните медиуми, тој изјавил дека заедно со Шолц разговарале и за проширувањето на ЕУ и пристапувањето на Република Северна Македонија.

„Се разговараше и на темата РСМ. Се договоривме двете влади да продолжат да работат, а бугарската влада јасно го кажа ставот на Бугарија за условите кои мора да се исполнат за да напредуваме“, рекол Петков.

Олаф Шолц изјавил дека Германија разбира оти не е лесно да се надминат историските проблеми.

„Силно поддржете го постигнатиот договор за пристапување на РСМ и Албанија во ЕУ. Ќе ја продолжиме дискусијата и размената до крајот на француското претседателство. Заедно, Европејците се одговорни за стабилноста на Балканот“, изјавил канцеларот.

„Наша задача е да не ги разочараме надежите. Припадноста кон Европа мобилизира многу демократски сили“, додал Шолц.

Според Шолц, Северна Македонија мора да има сигурна европска перспектива.

„Северна Македонија мора да ги исполни сите услови. Северна Македонија и Бугарија се подготвени да тргнат по овој пат“, порачал Шолц.

Постои големо заедничко разбирање за тоа како работите треба да функционираат. Проблемот е како да стигнете таму. Важно е да разговараме за овие прашања и да вложиме енергија за да се справиме со овие прашања. Никогаш не се знае каков ќе биде исходот. Но, бидејќи сите парламенти и шефови на влади знаат дека се одговорни, мислам дека ќе направиме напредок. Вреди да се вложи труд“, додал германскиот канцелар, според Бгнес.

Видео на денот