Шолц не дава, ама Макрон може да испрати воени авиони за Украина

Фото: EPA/EFE

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека „нема да ја исклучи” можноста за испраќање борбени авиони во Украина, но предупреди на ризикот од ескалација на конфликтот.

„Во принцип, ништо не е исклучено”, рече Макрон по разговорите со холандскиот премиер Марк Руте, на прашањето дали постои можност за испраќање борбени авиони за Киев како поддршка на борбата против руската инвазија.

Изминативе денови, украинските власти постојано бараа помош во борбени авиони од западните земји, но наидоа на негативен одговор.

Во исто време, повеќе западни земји се согласија да испратат модерни тенкови како помош за украинската војска, на што официјална Москва одговори со распишување награда од околу 66.000 евра за секој војник што ќе уништи еден од западните тенкови.

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера повтори дека Германија нема намера да испраќа воени авиони во Украина.

Украина ќе бара борбени авиони, откако Западот одобри да и се испратат тенкови

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот