Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Африка

Олаф Шолц
Олаф Шолц / 31 мај 2022 / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска заминува на четиридневна турнеја низ Јужна Америка. Тој ќе ги посети Аргентина, Чиле и Бразил. Ова е негова прва посета на регионот откако е на чело на германската Влада од крајот на 2021 година, јави ДПА.

Првата станица на социјалдемократот е Аргентина, утре ќе оди во Чиле, а потоа во дводневна посета на Бразил – најголемата и најнаселена земја на континентот. Сите три земји во моментов се предводени од левичарски лидери.

Канцеларот сака да ги прошири меѓународните контакти на Германија и да ја намали нејзината енергетска зависност од Русија по нејзината инвазија на Украина. Поради ова, Шолц трипати беше во Азија и имаше голема турнеја низ Африка.

Јужна Америка има големи наоѓалишта на суровини, вклучувајќи го и литиумот, кој е важен елемент за производство на електрични возила. Европа се бори да ја намали својата зависност од Кина за клучните минерали за да ја постигне толку посакуваната јаглеродно неутрална економија – минерали со кои континентот е богат.

Канцеларот е придружуван од бизнис делегација од десетина менаџери.

Посетата ќе се фокусира и на закочените преговори за слободна трговија со земјите на Меркосур, меѓу кои се и Аргентина и Бразил. Овие две земји се членки и на Г-20, унијата на 20-те најголеми светски економии.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот