Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Олаф Шолц и Марк Руте
Олаф Шолц и Марк Руте / Фото: EPA-EFE/LEX VAN LIESHOUT

Убеден сум дека Шведска и Финска ќе успеат да влезат во НАТО и Германија прави сѐ што е можно тоа да се случи, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц при посетата на Холандија.

„Сите сакаат Шведска и Финска брзо да станат членки, па убеден сум дека ќе успееме да донесеме заедничка одлука“, рече Шолц на прес-конференција со неговиот холандски колега Марк Руте, пренесуваат британските медиуми.

Канцеларот повтори дека Германија ги поздравува кандидатурите на нордиските земји и додаде дека има впечаток дека многу други земји го делат неговото мислење, наведуваат британските медиуми.

Извор: МИА

Видео на денот