Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Во весник во Хонгконг се појави текст со дотогаш необјавени официјални податоци според кој првите случаи во Вухан – кинескиот град во кој пандемијата на Ковид-19 започна – можеби се појавиле уште на 17 ноември, а не во декември како што тврдеа кинеските власти.

Што се однесува до Велика Британија, првите случаи се потврдени на 31 јануари, кога двајца Кинези, кои од странство пристигнале во Јорк, биле позитивни на Ковид-19, а првиот случај на трансмисија на територијата на Британија е забележан на 28 февруари.

Но, многумина во таа земја се сомневаат во официјалната верзија на временскиот тек на настаните, а писателката Кетрин Мајер верува дека е можно дека нејзиниот покоен сопруг, Енди Гил, гитарист на бендот „Генг оф фор“, е една од првите жртви на Ковид-19 во Велика Британија. Тој кога се вратил од турнеја во Кина, ноември минатата година, се разболел следниот месец, имал бројни симптоми на Ковид-19, а починал на 1 февруари. Неговите лекари се сомневале дека се работи за можност дека тој бил заразен со новиот коронавирус, но временската рамка не им делувала веројатна.

Прочитајте и...  Молеровиќ: Ја живееме четвртата дигитална револуција – не смееме да дозволиме да им ја крадеме иднината на нашите деца (ВИДЕО)

Потоа, се појавиле тврдења дека тој вирус на европската територија бил веќе во декември, а една париска болница повторно тестирала примероци на пациент заболен од воспаление на белите дробови, за кого така било утврдено дека всушност го имал тој вирус.

Мајер тогаш се обратила на лекарите-специјалисти на нејзиниот маж, кои се сложиле со тоа дека можеби станувало збор за коронавирусот.

Таа подоцна утврдиле дека и менаџерот за турнеи на Гил бил заболен од тежок облик на респираторна инфекција, а во декември умрел и нејзиниот очув, што само повеќе и укажувало на помислата дека станува збор за Ковид-19.

– Сега знаеме дека вирусот овде бил и подолго време, со новите вируси секогаш е така пред да ги откриете, рекол еден експерт.

Прочитајте и...  Цената на акциите на азиските берзи на највисоко ниво последниве пет месеци

Иако се воспоставило дека кај 1,5 отсто од дарителите на крв во Британија постоеле антитела на Ковид-19 уште од март, што секако укажува на можноста вирусот да стигнал порано од тоа што се мислело, без повторни анализи на брисеви или примероци на крв или ткива тоа не е можно да се утврди со точност, заклучува авторот на анализата.

Прочитај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Слободен печат

Дебар денеска достави барање за еден пулмолог и еден инфектолог

Слободен печат

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

Слободен печат

Поранешната директорка на Кожна клиника поднела приговор за казната од 10 илјади евра

Слободен печат

Во Србија 154 пациенти се борат за живот, приклучени на респиратори

Слободен печат

Во Франција приведено лице, имал педофилски страници на тајни мрежи

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Привршува откупот на вишни во делчевско

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирусот во светот надмина 13 милиони

Слободен печат

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Бројни случаи на кршење на изборниот молк, говор на омразата и непочитување на мерките за заштита од коронавирусот

Слободен печат

Во Малешевијата два активни случаи со ковид-19

Слободен печат

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

Слободен печат