Шокантна снимка од Трамп: Ослободете се од Јовановиќ, исфрлете ја утре, не ме интересира (ВИДЕО)

Во аудио клипот објавен денеска со американскиот претседател Доналд Трамп од донаторска вечера во 2018 година, се слуша како тој енергично зборува за разрешувањето на тогашната амбасадорка во Украина, Мари Јовановиќ и во еден момент вели: „Ослободете се од неа!“

Скоро 90-минутната снимка јавно ја сподели адвокатот Лев Парнас, бизнисмен, роден во тогашниот Советски Сојуз, кој тогаш работеше со адвокатот на Трамп, Руди Џулијани, на разрешувањето на Јовановиќ, што конечно се случи во април 2019 година.

„Исфрлете ја утре. Не ме интересира. Направете го тоа, во ред“, се слуша како Трамп зборува во видеото, јавува Си-Ен-Ен, чии новинари ја преслушаа снимката, но не можеле да ги идентификуваат другите говорници освен Трамп.

Прочитајте и...  Талибанците прогласија тридневно примирје поради Фитр Бајрам

Снимката покажува нов фокус на поврзаност меѓу американскиот претседател и Парнас, за кој тврди дека никогаш не го запознал, како и желбата да ја тргне Мари Јовановиќ, што е едно од обвиненијата во процесот за негово повлекување.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат