Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат медицинските работници по шестчасовна смена, чизмите им се полни со вода (ВИДЕО)

Во Крагуевац дури 700 граѓани се заразени од смртносниот вирус. Во последните 24 часа – 56 се новозаболени.

Снимките и фотографиите од медицинските работници од ковид амбулантата при Клиничкиот центар Крагуевац по шестчасовна смена, ги покажуваат натчовечките напори на хероите во доба на корона и желбата да се спасат човечки животи.

Фото: KURIR.RS/D.A.

Докторите и техничарите и покрај клима уредите кои работат нон стоп, се облеани постојано во пот и со испотени раце го дочекуваат крајот на смената и сите велат „да, тешко е, но мора. Животи се во прашање“.

Фото: KURIR.RS/D.A.

Во Крагуевац дури 700 граѓани се заразени од смртносниот вирус. Во последните 24 часа – 56 се новозаболени. Директорот на оваа здравствена установа, д-р Предраг Саздановиќ апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките.

Фото: KURIR.RS/D.A.

-Здравствениот систем е презаситен, ние сме на работ на силите. Мораме да покажеме одговорност во овој момент. Борбата против коронавирус е национален проблем број еден во овој момент, вели Саздановиќ.

 

Прочитај повеќе

Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Коалиција СЕГА: Младите – приоритет денес за подобро утре

МИА Агенција

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

МИА Агенција

Град Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба

МИА Агенција

Анкета: Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Слободен печат

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција