-8 C
Скопје

ШОК: Светскиот шампион од 2014 година, Ширле ја прекина кариерата

Фудбалерот кој е еден од најзаслужните за триумфот на СП во Бразил, одлучи да ја заврши кариерата на 29. години.

Само два дена откако изненадувачки го раскина договорот со Борусија Дортмунд, Андре Ширле, денеска одново ја изненади германска јавност. Тој објави дека ја прекинува кариерата.

– Долго време размислував за ова. Едноставно повеќе не ми требаат аплаузите – изјави Ширле.

Тој професионалната кариера ја заполна во Мајнц и по само две сезони во првиот тим се сели во Баер Леверкузен, а потоа и во Челси за 30 милиони евра.

Ширле не се наигра во двете сезони во Челси (2013-2015) иако беше еден од најзаслужните за триумфот на Германија на Светскотко првенство во Бразил во 2014 година.

во 2015 година тој се враќа во Бундеслигата и потпишува за Волфсбург каде помина само една сезона по што се сели во Борусија Дортмунд. Кратко играше и на позајмица во Фулам и во Спартак Москва по што изненадувачки одлучи да замине во пензија. Ширле за германската репрезентација настапи на 57 натпревари и постигна 22 гола.

Прочитајте и...  Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Тоа по што ќе остане запомнет се двата гола во неверојатната победа од 7:1 над Бразил во полуфиналето на СП 2014, како и асистенцијата во финалето против Аргентина кога Марио Геце го постигна единствениот гол.

Поврзани вести

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ, човек за кого нема граници!

Слободен печат

Митревски: Да продолжиме во ваков ритам и на наредните три мечеви!

Слободен печат

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Слободен печат

Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Слободен печат

Николов е новиот „волк“, Македонецот ќе игра за Лече

Слободен печат

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Слободен печат

Остави Коментар