7 C
Скопје

Шојбле: ЕУ мора да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле апелираше до ЕУ да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот и да ја намали зависноста од глобалниот синџир на снабдување.

Шојбле за „Франкфуртер алгемајне цајтунг” изјави дека пандемијата покажа колку Европа е ранлива со својата зависност.

Во авторски текст за весникот, тој посочи на привремениот недостиг на дури и наједноставната медицинска опрема, како што се заштитни маски.

Според него, сега е можност критички да се анализира целосниот економски модел и „да се надминат екцесите на глобализацијата” секаде каде што доведоа до драматични последици за време на пандемијата.

Тој смета дека веќе сега е можно да се извлечат поуки дека ЕУ мора подобро да биде снабдена за да биде поотпорна на кризи и да биде понезависна.

Прочитајте и...  Пендаровски: Покрај мерките на институциите коишто се најважни во моментов, потребна е и поголема индивидуална одговорност

За тоа, вели Шојбле, на ЕУ и е потребно да биде „опремена со поголема стратешка автономија”, како на пример со изградба на алтернативни синџири на снабдувачи со поповолни производни места со цел да се диверзификација и намалување на географските ризици.

Тој потенцира и дека е неопходно да се зајакне суверенитетот на Европа, особено во здравствениот сектор.

Поврзани вести

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Чешка повторно ги отвори баровите, рестораните и продавниците

Слободен печат

Италија во изминатите 24 часа со рекорден број на починати од ковид-19

Дамјан Варошлија

Жестока дебата – Жерновски кон Јанушев: Мицкоски пет дена се крие за лагата дека во Софија ни се распарчува државата

Слободен печат

Жерновски: Правиме сè за да не дојде до вето, не знам до каде е спремна да оди бугарската страна

Слободен печат

СДСМ: Срамно е што среде пандемија ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за здравствена заштита

Слободен печат

Остави Коментар