Шмид пред Вардар: Ранетиот „лав“ е секогаш најопасен!

Вардар има тешко гостување в сабота (17.30 часот) кај екипата на Веспрем, а мечот доаѓа после високиот пораз од Кил. Дали Вардар ќе успее да се врати психички и да прикаже подобра игра останува да видиме.

„Веспрем Арената“ е жежок терен за секој противник, но не и неосвоива тврдина. „Црвено-црните“ знаат како е да се победува во оваа арена, тоа им успеа и минатата сезона кога славеа на гостувањето кај Веспрем.

Од друга страна, унгарскиот шампион во минатото коло ја прекина серијата од два последователни порази и пред своите навивачи убедливо го победи Порто. Картите се отворени, Вардар и Веспрем одлично се познаваат, шансите за победа се подеднакви, противникот има блага предност поради домашниот терен и преполната арена која е распродадена за овој меч.

Прочитајте и...  Познат новиот датум на отворањето на Олимписките игри во Токио

Претходно се објави дека управата на клубот ќе биде во потрага по нов тренер, а привремено решение ќе биде Едуард Кокшаров.

Давид Дејвис, тренер на Веспрем:

– Вардар е бранител на титулата во Лигата на шампионите, еден навистина сериозен тим. Играат многу добро и од година во година се наоѓаат на врвот. Загубија единствено на нивниот последен натпревар во првите четири кола од групната фаза.

Андреас Нилсон, ракометар на Веспрем:

– Вардар е силен тим и ние загубивме во финалето од нив минатата сезона во Лигата на шампионите. Тие секогаш играат добро, но сега ја имаме предноста на домашен терен. Сакаме да продолжиме да играме добро и се обидеме да остатан двата бода со нас во Веспрем.

Прочитајте и...  Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Расмус Лауге Шмид, ракометар на Веспрем:

– Вардар имаше лош натпревар минатиот викенд, како што ние загубивме, така и тие. Ранетиот „лав“ секогаш може да биде најопасен. Мораме добро да ја завршиме нашата задача и со истиот интензитет. Мораме грешките да ги сведеме на минимум како што тоа го направивме против Порто и мислам дека имаме одлична шанса да триумфираме в сабота.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат