Шкријељ: Им го олеснуваме животот на лицата кои не можат сами да се грижат за себе

Услугата „помош и нега во домот”, потсетува дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, е воведена со новиот Закон за социјална заштита

Повозрасните лица и лицата кои не можат сами да се грижат за себе е подобро секојдневно да добиваат неколку часа помош и нега во нивниот дом, каде се чувствуваат најпријатно и да продолжат да живеат во својата заедница, отколку да бидат згрижени во институција. Во домашни услови полесно се поднесува староста и состојбите предизвикани со болестите доколку за основните потреби добиваат помош и нега од обучени негователи, вели дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ.

Услугата „помош и нега во домот”, потсетува,  е воведена со новиот Закон за социјална заштита, со која се обезбедува поддршка на лица со намален функционален капацитет како и лицата со најтешка и комбинирана попреченост, потполно слепи лица и хронично болни стари лица,  во домашни услови. Граѓаните ќе можат  да користат помош во домот до 80 часа месечно.

Прочитајте и...  Борел: Пандемијата ќе го забави дијалогот Белград - Приштина

-Концептот е да се прошири можноста за давање социјални услуги и да се промени начинот на финансирање на истите. Државата ќе плаќа по 240 денари за секој час помош од лиценцирани компании и граѓански организации. Секој Центар за социјална работа ќе издава решенија за користење на услугата, а граѓаните на кои услугата им е потребен самостојно ќе одберат давател на услугата, објаснува дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика за „Ал Џезеира Балканс”.

Новиот сервис е дел од социјалната реформа на која Министерството за труд и социјална политика работеше во изминатиот две и пол годишен период. На огласот за изразување интерес за развој на социјални услуги се јавија 65 општини, од кои 56 пројавија интерес токму за услугата помош во домот. Во моментов тече подготовката на предлог проекти од општините за реализирањето на услугата, а рокот за доставување до Министерството за труд и социјална заштита за финансирање е 30 април. 

Прочитајте и...  Одобрена набавка на 200 респираторни машини

Прочитај повеќе

Во Србија вкупно 44 починати и 1.624 заразени лица од коронавирус

Слободен печат

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Слободен печат

Експлозија во зграда во Русија, еден мртов (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Слободен печат

Филипче: Петмина починати и 53 новозаразени со корнавирус во земјава

Слободен печат

Франција: Барател на азил уби двајца, а повреди седум минувачи со нож

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: 1322 лица не го почитувале ограниченото движење, 10 прекршувања за изолација, 157 за самоизолација

Слободен печат

Вработена во Поликлиниката Чаир позитивна на коронавирус, извршена дезинфекција на објектот

МИА

Честитка од Спасовски, Шекеринска и Димитров за Денот на НАТО (ВИДЕО)

Слободен печат

Жерновски до Мицкоски: Да се прикажуваш како херој со лажни вести и да шириш дефетизам, е жалосно

Слободен печат

КОРОНАВИРУС: Во еквадорски град лешеви лежат по улиците

Слободен печат

Парли: Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Слободен печат