Шкендија конечно се израдува на победа

Екипата на Шкендија дојде до првата победа сезонава откако со 4:1 го совлада Гостивар во Купот на Македонија.

Најскапото засилување за тетовчани, Бразилецот Фелипе кој дојде од Вардар го отвори резултатот, а по него следеа и головите на Омар Имери, Бесарт Ибраими и Реџепи со што го заверија пласманот во осминафиналето на најмасовното натпреварување, и што е поважно успеаја да дојдат до првата победа.

Убедлив триумф остварија и екипите на Работнички, Борец и Струга Трим Лум, додека лидерот на табелата, Ренова мораше преку пенал серијата да го обезбеди пласманот во наредната рунда. Ренова губеше со 1:0 и 3:2 во дуелот со Кожув но успеа да дојде до израмнување и преку подобро изведување на пенали да оди понатаму.

Прочитајте и...  Ученикот Лампард поуспешен од учителот Мурињо (ВИДЕО)

ДВОЈКИ ЗА 16-ФИНАЛЕ ВО КУПОТ

Фортуна – Силекс 0:4
Охрид – Беласица 1:1, 5:4 пенали
Кожув – Ренова 3:3, 4:5 пенали
Кравари – Лабуништа 1:4
Тетекс – Шкупи 1:5
Локомотива – Струга Трим Љум 1:5
Влазерими – Работнички 0:4
Превалец – Борец 0:4
Осогово – Победа 1:0
Гостивар – Шкендија 1:4
Кит Го – Пелистер 1:1, 4:5 пенали
Љуботен – Тиквеш 1:5
Ново Црнилиште – Брегалница 0:22
Каменица Саса – Вардар ќе играат на 28 август

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

19 − четиринаесет =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат