Шкендија го заверува пласманот во наредната рунда - Слободен печат

Шкендија го заверува пласманот во наредната рунда

Екипата на Шкендија денеска (17 ч.) на Националната Арена „Тодор Проески“ го игра реванш натпреварот против естонскиот Номе Калју во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите. Македонскиот шампион во денешниот натпревар влегува со предност од 1:0 и се средбата да претставува чиста формалност, но и загревање за наредниот предизвик, шкотскиот шампион Селтик. Селтик на домашен терен го пречекува Сараево кого во првиот натпревар го совлада како гостин со 3:1.

– Оптимисти сме и очекуваме утре да поминеме во второто коло. Фудбалот многупати покажал дека знае да донесе изненадување и сега овој меч мора максимално сериозно да го сфатиме. Составот ќе го знам вечерва после тренингот, ама како што стојат работите веројатно е дека 99 проценти ќе биде ист како и на првиот натпревар. Овој резултат од првиот натпревар ни дозволува тактизирање – изјави тренерот Ќатип Османи.

Прочитајте и...  Конте обожува да пазари во Премиер лигата, следна цел е ѕвезда на Арсенал

Денешната средба фудбалерите планираат да ја искористат за подобрување на ефикасноста. На првиот натпревар, тетовчани доминираа на теренот но постигнаа само еден гол, и тоа од пенал пред Агим Ибраими.

– Нѐ очекува реваншот со Номе Калју, имаме добар резултат, но не значи дека сѐ е завршено. Знаеме дека доминиравме на првиот меч, имавме посед, добри шанси, ама ни фалеше реализација. Првите мечеви се тешки, но со тек на времето очекувам да бидеме во уште подобра форма и веќе на овој натпревар да ја поправиме реализацијата – смета капитенот на Шкендија, Армедн Алими.

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

8 + 16 =

Прочитај повеќе

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат

Поради РАСИЗАМ, Марега го напушти теренот (ВИДЕО)

Слободен печат

„Четворка“ на Лазаров за нова победа на Нант

Слободен печат

Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Вардар да го избегне ПСЖ во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Слободен печат