Шкендија го елиминираше Работнички, познати сите полуфиналисти во Купот

Штипска Брегалница двапати беше подобра од екипата на Лабуништа, додека Струга Трим Лум славеше на гости кај тетовската Ренова.

Денеска се одиграа реванш натпреварите од фудбалскиот Куп на Македонија и се дознаа сите четири патници во наредната фаза, тие се Академија Пандев, Шкендија, Струга Трим Лум и Брегалница од Штип.

„Пандевци“ после триумфот на првиот меч од 0:1, на возвратната пресметка на домашен терен во Струмица одиграа нерешено 1:1 против Шкупи. Поведоа домаќините со голот на Дориев во 61. минута, израмни Дарбое во 75.

По првите 90 минута Брегалница имаше позитива од 1:0, а уште поубедливи беа штипјани на реваншот со Лабуништа (1:4). Двоен стрелец беше Стојанов (23. од пенал, и 40. минута), по еден гол имаа Додев (41`) и Стојчевски (86`). На спротивната страна единствениот погодок беше дело на Сунај (52`).

Прочитајте и...  На денешен ден децата на Ајакс го шокираа славниот Милан и триумфираа во ЛШ (ВИДЕО)

Работнички имаше убав резултат по првиот дуел 1:1 против Шкендија, но и покрај скопскиот тим доживеа елиминација. Тетовскиот клуб извлече 2:2 и поради поголем број на постигнати голови на гости се пласираше меѓу најдобрите четири во куп натпреварувањето.

За Шкендија стрелци беа Нафиу (38`) и Б. Ибраими (74`), а кај „романтичарите“ Јевтоски од пенал (71`) и Крстовски во 86. минута.

Немаше голови на првиот дуел, но затоа го имаше во вториот, Струга Трим Лум како гостин со 1:2 ја елиминираше Ренова.

Иако „гипсарите“ први поведоа со голот на Кадриу (23`), стружани направија целосен пресврт благодарение на Делиај (43`) и Цветаноски (84`).

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат