Шилегов уверува: „Дрисла“ нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал - Слободен печат

Шилегов уверува: „Дрисла“ нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Нема техничка можност во депонијата „Дрисла“ да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, изјави градоначаникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во „Дрисла“ не се гори опасен отров или материјал, Шилегов одговорноста ја префрли на Државниот инспекторат, за кој рече дека е надлежен за надзорот на работата на депонијата во еколошка смисла како капацитет со „А” лиценца.

– Во „Дрисла“ не постои погон кој може да согорува таков тип на отпад, бидејќи таму има само инсинератор (горилник) за палење на медицински оптад. Друг вид на отпад за жал не се гори. Ако успееше постапката за избор на приватен партенер, таков тип на инсталација беше еден од таргетите кои Градот ги постави, рече Шилегов.

Прочитајте и...  Рустеми: Јанева не сакаше обвинетите од „Поштенска банка“ да одат во затвор

Тој вели дека Градот ги заврши сите постапки кои во формална смисла значат преземање на „Дрисла“ како јавно прептријатие и додаде дека Централниот регистар има свој став што, како што рече, за жал не соодветствува на ставот на Градот.

– Во овој момент во формална смисла не постои постапка во која Градот треба да избере некаков приватен партнер кој би раководел со Дрисла, а за жал порано избраниот партнер се уште е внатре и се уште стопанисува и без никаков правен основ реализира одредени профити иако нема формален основ, рече Шилегов.

Потсети дека Советот на Град Скопје веќе донесе одлука да се прекине постапката и да се врати Дрисла како јавна споственост и како јавно претпријатие.

Прочитајте и...  Кордалов: За безбедноста на интернет потребно е родителите први да го започнат разговорот со децата, пред некој друг да го стори тоа

Шилегов и очекува дека до крајот на ноември или во првата половина од декември, Градски енергетски системи (ГЕС) да ја добие лиценцата за дистрибуција на топлинска енегрија во сисемот за централно греење во Градот.

– Во тек е постапката околу обезбедувањето на финасиската поддршка за работењето на Градски енергетски системи (ГЕС), како еден од условите за добивење на лиценца. Во моментот кога ќе ги завршиме банкарските формалности ќе аплицираме во Регулаторната комисија за енергетика за добивање на лиценца за дистрибуција на топлинска енергија, изјави Шилегов.

Прочитај повеќе

Србинка сподели приказна од Вухан: Луѓето се исплашени, паничат, нема настава во училиштата!

Слободен печат

Балканскиот Ескобар во Атина не носел оружје и користел јавен превоз

Слободен Печат

Импичментот- „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓусебе

Слободен печат

Пропадна уште еден обид за формирање на влада во Косово

Слободен печат

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Слободен печат

Реанимиран и хоспитализиран турист со корона вирус во Париз

Слободен печат

Остави Коментар

9 + 11 =

Прочитај повеќе

Сириската војска презеде контрола врз стратешки град

Слободен Печат

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и кај нас

Слободен печат

Нетанјаху: Ова е историски ден, мировниот план за Блискиот Исток е исклучителен

Слободен печат

Совети за безбедно патување во услови на епидемија од коронавирусот

Слободен Печат

На аеродромите во Грција се спроведуваат превентивни контроли за корона висрусот

МИА Агенција