Шилегов: Со прекинување на постапката за Дрисла, Градот ќе банкротираше

Градот Скопје не можел да ја прекине постапката за депонијата „Дрисла” и покрај нејзината контраверзност. Не постоела правна можност за тоа. Ако направел таков чекор, ќе отворел простор за поднесување тужби што ќе значело и евентуален негов банкрот. Поради тоа, како што објасни денеска градоначалникот Петре Шилегов, завчера на седница со одлука на Советот е избран конзорциумот во кој се наоѓа и германската фирма „Шолц”.

– Советот на Град Скопје завчера одржа седница. Согласно одлуките на Судот, ја продолживме постапката почната во 2011 година. За жал, не постоеше правна можност да ја прекинеме иако сериозно контраверзна, а сериозни контраверзии предизвикуваше и избраниот концесионер. Прекинувањето на постапката во оваа фаза ќе го направи Градот правно порозен, да бидат поднесени тужби од двајцата учесници и тоа можеше да го банкротира. Затоа, со одлука на Советот е избран конзорциумот во кој се наоѓа и германската фирма „Шолц”, истакна Шилегов, одговорајќи на новинарски прашања пред конференцијата „Партнерство за забрзана децентрализација, инклузивен и одржлив развој”.

Прочитајте и...  Министерството за здравство со реакција до ВМРО-ДПМНЕ: Стапката на смртност од Ковид-19 во земјата е далеку под европскиот и светскиот просек

Според Шилегов, непостоењето правна ситуација за прекинување на постапката се должи на несериозното работење на претходната администрација.

– Правиме сериозен обид да ја исправиме таа работа зашто Скопје и неговите граѓани заслужуваат модерна европска депонија, подвлече градоначалникот.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција