Шилегов сепак нема да дозволи објект над ГТЦ, следниот месец ќе се поставува првото зеленило

Откако јавноста силно реагираше на фотографиите од изградбата на новиот објект над Градскиот трговски центар (ГТЦ), градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денес објави дека е донесена одлука за демонтажа на времениот објект на оваа локација.

– Би сакал да ја информирам јавноста дека Град Скопје денес донесе одлука за демонтажа на времениот објект на кровот на ГТЦ, а тоа подразбира демонтажа на изѕиданите sидови од сипорекс блокови, демонтажа на кровниот покрив и демонтажа на челичната конструкција над подот – напиша Шилегов на Фејсбук, објавувајќи и фотографија од одлуката.

Фото: Фејсбук/Петре Шилегов

Тој дополнително ја објасни одлуката, информирајќи за процесот и консултациите кои претходеле на неа.

– По реакциите на граѓаните најпрвo беше донесена одлука за стопирање со работите на времениот објект. Сепак, земени се во предвид општата и стручната јавност, и по консултациите со Асоцијацијата на Архитекти и Иницијативата “Го Сакам ГТЦ”, од утре и официјално започнуваме со демонтажа на објектот, а на неговото место ќе биде посадена трева со ниско украсни цветни аранжмани, во согласност со постојниот проект за зелен покрив на ГТЦ – рече градоначалникот.

Прочитајте и...  Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Тој додаде дека работата на останатиот дел од кровот е во полн ек, и во текот на следната недела ќе започнат работите за поставување на земјената подлога и во текот на месецов ќе можеме да го видиме поставувањето на првото зеленило.

Прочитај повеќе

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат