12 C
Скопје

Шилегов не спие: Скопје ќе добие автобуско метро

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својата Фејсбук страница сподели дека граѓаните конечно ќе добијат БРТ (Бас рапид транзит) на територијата на Град Скопје.

– Популарното наречено автобуско метро годинава почнува да станува реалност. Екипи на Град Скопје деноноќно работат на овој долгогодишен скопски сон, напиша Шилегов.

Со ова автобуско метро ќе се овозможи траса која ќе биде физички издвоена од останатиот сообраќај.

– Ова е проект на Град Скопје, коj е финансиран од Владата, кој обезбедува многу побрз и побезбеден транспорт, и со тоа и намалување на загадувањето во воздухот, вака Шилегов ја заврши својата објава.

Прочитајте и...  Украински лекари не се вакцинираа против Ковид-19, па вакцините мораа да бидат фрлени

Поврзани вести

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 49 пациенти, а вкупно се лекуваaт 297 болни

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 425 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти од поранешните пациенти

Слободен печат

Бочварски: Сакаме поширока дискусија за носење на новиот закон за легализација на дивоградбите

Слободен печат

Мета: Ако Рама добие 71 мандат на изборите, без да влијае врз гласањето, ќе дадам оставка и одам во опозиција

Слободен печат

Остави Коментар