8 C
Скопје

Шилегов му порача на Неловски: Вардар може да биде вратен на градот само без долгови, најдете два милиони евра за да го спасиме клубот (ВИДЕО)

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, во дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ 21 зборуваше за актуелната состојба во најтрофејниот македонски фудбалски колектив, ФК Вардар.

Шилегов му одговори на поранешниот фудбалер Владимир Неловски, кој е член на ВМРО ДПМНЕ, дека Градот може да го презеде раководењето со клубот од Сергеј Самсоненко само како што е пропишано во договорот, со чиста сметка, а не со долгови од два милиони евра.

– Во овој момент она што јас го имам како сознание е дека фудбалскиот клуб Вардар е должен, односно фудбалскиот клуб на сопственикот е должен и има обврски над два милиони евра. Што неисплатени плати, што неисплатени други работи, сега да не навлегуваме во таа анализа. Секој добар совет кој што ќе значи влез на два милиони евра во фудбалскиот клуб Вардар, јас ќе го прифатам. Ако Вие имате начин да ми кажете како да му се помогне на Сергеј Самсоненко и да му бидат дадени два милиони евра да го спасиме Вардар, јас сум прв што ќе ви ја пружи раката. Еве ви го предизвикот. Да помогнеме на Вардар, се сложувам. Ама најдете два милиони евра да му помогнеме – рече Шилегов.

Прочитајте и...  Шкендија ќе тестира со Динамо Киев во Анталија

Поврзани вести

Кралски куп: Димитриевски против Меси, Барди го доби Ваљадолид

Слободен печат

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром непријатно изненаден во Бања Лука!

Слободен печат

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан позитивен на ковид-19

Слободен печат

Терасата на Ѓоковиќ е поголема од мојата соба, но тој барем не молчи како Надал!

Слободен печат

Сејдини до Мојсовски: Треба да се срамиме од начинот на кој постапуваат одредени наши институции!

Слободен печат

ФОТО: Што се случува со „црвените“, голманот Дмитровиќ има повеќе голови од Ливерпул!

Слободен печат

Остави Коментар