Шилегов ќе ги сели градските административци во зградата на ЕЛЕМ? - Слободен печат

Шилегов ќе ги сели градските административци во зградата на ЕЛЕМ?

Искинатите платна на зградата на ЕЛЕМ го расипуваат погледот од новоотворената тераса на зелениот покрив на ГТЦ. Фасадата која требаше да се направи во 2014 година, и да биде во стилот на проектот „Скопје 2014“, престана да се гради, поради, како што тогаш информираше ЕВН, лошиот квалитет.

Фото: Слободен печат/ Д. Митрески

До кога оваа разрушена фасада ќе го нагрдува центарот на метрополата, го прашавме градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

– Во моментов, објектот на поранешно Електростопанство на Македонија е во сопственост на ЕВН и ЕЛЕМ, не е на Град Скопје, и тие согласно обврските што ги имаат, треба да ја уредат зградата и фасадата. Јас инсистирам да се врати што пооргиналниот лик на таа зграда. Очекувам дека многу бргу ќе биде објавен повик, затоа што ги имаат надминато правните проблеми што ги имаа со претходниот изведувач, градежното претпријатие „Бетон“, и во истиот момент кога ќе се прекине тој договор, на за среќа неизградената барокна фасада, веројатно ќе има јавен конкурс за изгледот на новата фасада – ни одговори Шилегов.

Што се однесува на шпекулациите дека токму во тој објект ќе се сели градската администрација, Шилегов рече дека немаат донесено никаква одлука, но не ја отфрли информацијата како неточна.

– Градот се уште нема донесено одлука за преместување на администрацијата. Кога таа одлука ќе биде донесена, ќе биде транспарентна, бидејќи се носи на Совет, и тогаш ќе можеме да зборуваме каде Градот административно ќе се сели, во секој случај тоа е активен процес, којшто многу брзо ќе се случува – објасни Шилегов.

Имено, откако Градот донесе одлука да ја продаде Градската куќа под Кале, единствениот учесник на аукцијата била компанијата ЕВН која за објектот понудила 12,7 милиони евра што беше и побарувана цена од Градот Скопје.

Желбата на Шилегов, според неговите изјави, е градската администрација да биде лоцирана во строгиот центар на градот, што ја отвора можност Град Скопје да ја купи старата зграда на ЕВН, која е на продажба.

Зградата на ЕВН е со површина од 2.650 метри квадратни деловни простории, распоредени на приземје и пет ката, 760 квадрати двор и 690 квадратни метри земјиште под зграда.

И Пелагонија остана без фасада

Покрај зградата на ЕВН, без фасада остана и зградата Пелагонија.

Причините за тоа Шилегов ги гледа во несогласувањето со сопственикот на зградата, околу изгледот на фасадата.

– Не успеваме со сопственикот на Пелагонија да изнајдеме заедничко прифатливо решение за изгледот на самиот објект. Некаде сме при крајот со разговорите за идејно решение по што ќе можеме да влеземе во имплементација на таа фасада и очекувам паралелно двата објекти да добијат нова фасада – вели Шилегов.

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат

Остави Коментар

11 − two =

Прочитај повеќе

Рибари ловеле лигњи, а се вратиле со прасе

Слободен Печат

Грчки Анонимуси хакирале турски сајтови

Слободен Печат

Пожар во омилениот ресторан на Макрон во Париз, властите стравуваат од ескалација на насилството (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку седум планинари се водат за исчезнати во Непал

Слободен Печат

Нови случаи на мистериозниот вирус во Кина

Слободен Печат

Повеќе населби во Гази Баба утре без вода

Слободен Печат