ВИДЕО: Шилегов и Арсовска се расправаа за тоа кој истрпел повеќе напади, Перо Камиказа повремено влетуваше

Данела Арсовска, Петре Шилегов и Петар Георгиевски-Камиказа во предизборна дебата на Канал 5 / 15 октомври 2021 / фото: Канал 5

Финалното соочување меѓу дел од кандидатите за градоначалник на Скопје на телевизијата Канал 5 вечерва понуди многу повеќе препукувања и лични навреди, отколку суштинска дискусија за развојот на главниот град во следните четири години.

Кандидатите поддржани од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Петре Шилегов и Данела Арсовска, уште на самиот почеток од дебатата влегоа во расправија околу тоа кој каква кампања водел и кој какви компетенции за управување со Градот имал, а тонот и атмосферата останаа слични до крајот на емисијата. Во дебатата учествуваше и кандидатот на Левица, Петар Георгиевски – Камиказа, кој се обидуваше да го искорити стеснетиот простор за неговите аргументи и прашања кон Шилегов.

Актуелниот градоначалник најпрвин ја обвини Арсовска дека манипулира со граѓаните затоа што се претставува како независна, а всушност е кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ.

„Вие сте кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, се обидувате да ги манипулирате граѓаните. 135.000 евра се уплатени пари од членови на ВМРО-ДПМНЕ. Авто-сервис од Пробиштип, луѓе од Пехчево, Вељуша, додаде Шилегов, мислејќи на струмичкото село Вељуса и презентирајќи официјален документ за тоа кој ја финансира кампањата на неговата противкандидатка.

Арсовска одговори со контраобвинување за „црната кампања“ што според неа ја водел Шилегов и побара тој да се извини, меѓу другото, и за тоа што навредите и лажните тврдења за неа ги пласирал преку неговиот официјален, градоначалнички профил на Фејсбук.

„Сметам дека на сите граѓани, а ни нас скопјани ни е преку глава од политичари, верувам дека луѓето се свесни дека од празни ветувања немаме ништо во изминатите четири години. Имаме реализација не нешто кое што 2017та-2021та година е во тек, притоа кога ќе кажете во тек тоа не значи дека сте го реализирале, тоа значи нешто сакате да прикажете на луѓето дека сте отпочнале,“ рече таа.

Шилегов рече и дека Арсовска не е подготвена за функцијата на која претендира, затоа што, според него, таа нема познавања од основни работи поврзани со функционирањето на градската администрација и со надлежностите на Градот. Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ возврати дека Шилегов нема „никаква домашна, ниту политичка култура“. Арсовска го нарече „градоначалникот во заминување“, што го навреди Шилегов, кој запраша дали е во ред тој нејзе да ја нарекува „кандидат за градоначалник во неуспешен обид“.

Георгиевски најави дека првата работа што ќе ја направи доколку седне во градоначалничката фотелја е ревизија на проектот за згради на паркингот кај хотелот „Холидеј ин“, како и изградба на ботаничка градина во Расадник, „последната слободна зона во Скопје, каде што нема да может да никнат зградурини како кај „Холидеј ин“.“

Видео на денот