Шилегов: Граѓаните треба да бидат сојузници кога се спроведува некоја мерка

Не може да биде поставен систем со којшто ние на секој човек ќе му „залепиме човек” да го потсетува дека треба да се придржува на основната безбедносна култура кога е епидемијата, наведе градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.

Основната претпоставка кога институционално пропишувате каква било мерка и ја ставате во сила, е да ги имате граѓаните како сојузници во тој процес, наведе градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, посочувајќи дека граѓаните кога се дел од јавниот живот треба да ја користат заштитната опрема со цел да се заштит од пандемијата од Ковид-19.

– Не може да биде поставен систем со којшто ние на секој човек ќе му „залепиме човек” да го потсетува дека треба да се придржува на основната безбедносна култура кога е епидемијата. Ние имаме пропишан пропис којшто бара од граѓаните кога се дел од јавниот живот, значи кога ги напуштаат своите домови, да имаат определена лична заштитна опрема што ќе ја користат додека се во јавниот простор, истакна Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање околу тоа дека нема конкретен пропишан протокол за јавниот градски превоз.

Прочитајте и...  Депонијата во населба 11 Октомври стана парк, наесен акција за засадување дрва (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Трамп и Путин разговараа за самитот на Г7 и нафтата

Слободен печат

Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

Слободен печат

Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Слободен печат

СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Слободен печат

Манчевски: Доколку не нè погодеше здравствената епидемја ќе го достигневме нивото на просечна плата од 30 илјади денари

Слободен печат

Гутереш ги повика на воздржаност и демонстрантите и полицијата во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деспотовски: Зголемениот број на заразени се должи на неодговорното однесување на поединци

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на починати: Денеска 60 жртви од коронавирусот

Слободен печат

СЗО се надева дека ќе ја продолжи соработката со САД

Слободен печат

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

МИА Агенција

Опаѓа бројот на пациенти кои се на интензивна нега во Франција

Слободен печат