Шилегов ги повика работодавците да обезбедат паркинг за велосипеди за вработените (ГАЛЕРИЈА) - Слободен печат

Шилегов ги повика работодавците да обезбедат паркинг за велосипеди за вработените (ГАЛЕРИЈА)

Скопје е рамен град, град во кој без преголем напор може да возите велосипед и е пример како треба да изгледа еден велосипедски град. Во изминативе две години ние сериозно вложуваме во развој на велосипедската инфраструктура со цел да го стимулираме ваквиот начин на транспорт и на граѓаните да им овозможиме што полесно да стигнат од една точка до друга, рече денеска градоначалникот Петре Шилегов, на целта на велосипедско-пешачкото дефиле во Градскиот парк.

Тој заедно со останатите велосипедисти, во рамки на Европската недела на мобилност, низ скопските улици се движеше со велосипед, а на крај порача дека тоа е пример како по главните сообраќајници може да се движиме на алтернативен начин.

Прочитајте и...  Меѓугенерациска дружба во новиот пензионерски дом во Нерези

– За две години можеби во Скопје нема да ви биде потребен автомобил за да се движите низ центарот на градот. И сега не е потребен, бидејќи анализите покажуваат дека просечен граѓанин поминува 2 до 3 километри со автомобил што многу е побрзо и едноставно да се постигне пешки, со велосипед или тротинет, како што користам јас и стигнувам многу побрзо – рече Шилегов и потсети дека изминатиов период направени се велосипедски патеки во должина од 25 километри, со што, како што кажа, значително е подобрена велосипедската инфраструктура, а зголемена е и безбедноста на велосипедистите.

Но, според тврдењето на велосипедистите, проблем во Скопје не се само велосипедските патеки, туку и паркиралиштата.

– Голем дел од граѓаните кои возат велосипед имаат проблем со паркирање. Во Скопје има многу мал број паркиралишта за велосипеди. Мој предлог е на секој постоечки паркинг за автомобили, едно од местата наменето за коли да се пренамани со што ќе се добијат десетина места за точаци – вели Дарко Арсовски од неформалната група „На точак“.

Прочитајте и...  Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Дали Градот размислува да го реши и овој проблем на велосипедистите денеска го прашавме Шилегов, по што тој ги повика работодавците, сопственици на фирми и компании, како и јавните институции на своите вработени да им обезбедат место за паркинг на велосипеди.

 

 

 

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

1 × два =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат