Шилегов: Да не се палат стрништата, Град Скопје бесплатно ќе собира остатоци од бербата

 Градот Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање остатоци од берба за да се спречи палењето на стрништата, со  што се заштитува воздухот од загадување. Од Град Скопје информираат дека заинтересираните граѓани може да се јават на телефонскиот број 071 395 395 и да договорат бесплатно подигање на органскиот отпад и наведуваат дека оваа кампања годинава го опфаќа целиот Скопски плански регион.

Викендов, кампањата за бесплатно собирање на остатоците од бербата, за да се спречи палењето на стрништа беше промовирана во општина Сарај. Градоначалникот Шилегов и градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети ги повикаа земјоделците од општина Сарај да ја искористат оваа поволност и да побараат бесплатно подигање на остатоците од бербата.

Прочитајте и...  Вучиќ: Работите се покомпликувани одошто замислуваат во Приштина

– Станува збор за земјоделски дел од градот и сакаме да им помогнеме на скопските земјоделци да ја загубат навиката за палење на стрништето, но и да добијат ѓубриво како субвенција за предадените остатоци од бербата, рече градоначалникот Шилегов.

Градоначалникот Беџети упати апел да не се палат стрништата на подрачјето на општината, со цел да се придонесе во борбата против аерозагадувањето.

Градот Скопје, како што стои во соопштението, е прва единица на локална самоуправа која спроведува кампања за елиминирање на палењето на нивите и стрништата, за да се намали загаденоста на воздухот, да се зачува плодноста на почвата, но и да се спречи ширењето на евентуални пожари кои неретко предизвикуваат материјални штети, а понекогаш загрозуваат и човечки животи.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Да не подгреваме непријатности во јавноста, вели Заев

Поврзани вести

Лебеди го разубавија Дебарско Езеро

Слободен печат

Филипче: За продолжениот викенд без групирање, забавите, собиранките оставете ги за некое друго време

Маријана Митровска

ВИДЕО: Да не подгреваме непријатности во јавноста, вели Заев

Слободен печат

Истражување: Вакцината на „АстраЗенека“ и Оксфорд успешно ги следи генетските упатства

Слободен печат

„Франс прес“: Најмалку 1.113.136 смртни случаи од ковид-19 во светот, над 41 милион инфицирани лица

Слободен печат

Владата вечерва ќе одржи онлајн седница

Слободен печат

Остави Коментар