Шилегов: Ако општина Чаир го отстрани надвозникот, ние ќе обележиме пешачки премин на Бит пазар

Надвозникот на Бит пазар и покрај апелите на надлежните, останува неискористен. Граѓаните, со полни раце ќеси, го избираат поризичниот, но пократок пат за да стигнат до другата страна на булеварот Крсте Петков Мисирков. Тие буквално претрчуваат преку фрекфентниот булевар на необележан пешачки премин. Со ситуацијата е запознаен и градоначалникот Петре Шилегов кој вели се додека е таму надвозникот, нема опција да се обележи пешачки премин.

– Станува збор за проблематика што треба да ја решиме со општина Чаир, бидејќи се јавува како договорен орган во јавно приватно партнерство во една од фирмите која што го донира пешачкиот мост. За жал, мостот е неупотреблив, а Градот од друга страна нема ниту законска можност, ниту обврска да интервенира бидејќи не станува збор за наша инвестиција. Јас побарав на мостот да му биде поправена инсталацијата за да можат граѓаните да го употребуваат, или општина Чаир да ми даде согласност дека го затвора за да можеме таму да нацртаме пешачки премин. Се надевам дека наскоро ќе добиеме одговор од општина Чаир, рече Шилегов.

Прочитајте и...  Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат