19 C
Скопје

Шилегов: Ако барем еден опозициски пратеник седи еден час во Собрание, за 18 месеци ќе ја имаме првата трамвајска линија во Скопје

„Зошто пратениците на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алтернатива и Алијанса не собере храброст и барем еден час да седи во Собранието. Зошто го кочат носењето на законите за локална самоуправа во Собрание, општините на партиите, тие им припаѓаат на граѓаните, а пратениците токму од нив земаат плата“, прашува градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, гостувајќи го емисијата „Само вистина“.

Според него, доволен е само еден пратеник да седне и да се изгласа законот.

„Ако дојде до тоа, за 18 месеци од денес ќе ја имаме првата линија на трамвај од Ново Лисиче до Ѓорче Петров. Тоа нема да биде проект на Шилегов, јас не ги носам проектите од џеб. Ова ќе биде систем на јавен превоз во наредните 50 години. Можам да го замолам спикерот Џафери во четврток да закаже седница, но само еден опозициски пратеник е доволен да седне и да се изгласа законот“, повтори Шилегов.

Поврзани вести

Шахпаска: Во новиот закон за работни односи ќе биде вклучена и формализација на неформалната работа

Слободен печат

„Лидл“ ќе вложи 500 000 евра во Македонија

Слободен печат

Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило

Слободен печат

Лекарите му дале само три дена боледување на ковид пациент зависен од кислород со сатурација 80!

Владата ќе го прошири кабинетот на генералниот секретар Зеќири бидејќи канцеларијата на Рашковски ја зел Груби

Слободен печат

Грујовска: Од почит кон Ромите го тргнавме зборот „циган“, другите зборови нема да ги тргнеме

Остави Коментар