Шевченко импресиониран од „рисовите“: Македонија покажа карактер

epa09279851 Ukraine's head coach Andriy Shevchenko (L) comforts Goran Pandev (R) of North Macedonia after the UEFA EURO 2020 group C preliminary round soccer match between Ukraine and North Macedonia in Bucharest, Romania, 17 June 2021. EPA-EFE/Robert Ghement / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Украинскиот селектор Андриј Шевченко по натпреварот изјави дека Македонија покажа карактер против неговите фудбалери. Македонија денеска го доживеа и вториот пораз на Евро 2020, овој пат загуби од Украина со 2:1 но одигра одлично второ полувреме.
– Многу е емотивно да си дел од Европско првенство. Рамнотежата на екипата може да се смени во секој момент. Одигравme одлично во прво полувреме, но во вториот дел нашата грешка и подарениот пенал можеше да не чини. Тука дојде нашата нервоза. Имавме неколку шанси да стигнеме до трет гол, но не успеавме да ги искористиме шансите.  Мора да бидеме свесни колку шанси создаваме и како игравме во нападот. Мислам дека Украина е добра офанзивна репрезентација и тоа го покажа денеска. Македонија ги искористи нашите грешки и одиграа одлично. Покажаа одличен карактер на овој натпревар – изјави Шевченко на прес-конференцијата.

Димитриевски: Во второто полувреме ја прикажавме најдобрата игра досега на ЕП

Ангеловски: Во второто полувреме го покажавме вистинското лице и покажавме зошто играме на ЕП

Фудбалерите немаа среќа, Украина го „преживеа“ второто полувреме и ги освои бодовите

Видео на денот