Шеста жртва од коронавирусот во Хрватска: Бројот на заразени се искачи на 713

Тестирани се 5.900 лица, а 26 пациенти се на респиратор.

Според најновите податоци на Националниот штаб за цивилна заштита, во Хрватска се регистрирани уште 56 лица заразени од коронавирусот, или вкупно 713 случаи.

До 14 часот денеска, евидентирани се шест жртви од коронавирусот во Хрватска, а последниот смртен случај е пациент кој во тешка состојба бил хоспитализиран во Клиничката болница Дубрава.

„Сегашната состојба која е задоволувачка е резултат на заедничките напори на здравствената струка, Штабот и на вас, граѓаните. Ако истраеме на овој начин да се бориме со епидемијата верувам дека ќе поминеме со што помалку штетни последици, бидејќи одговорното однесување е клуч за успехот“, рече министерот за здравство Вили Берош.

Тестирани се 5.900 лица, а 26 пациенти се на респиратор.
„Сите лица кои се на респиратор имаат тежок облик на болеста, повеќето можеби се критично“, рече директорката на Клиниката за заразни болести Алемка Маркотиќ. Подоцна рече дека во инфективната клиника ниту еден пациент не е симнат од респиратор.

Прочитајте и...  ЕУ: Хуманитарна помош од 144 милиони евра за бегалците од Венецуела

 

Прочитај повеќе

Пад на економијата во еврозоната од 8 до 12 отсто

Слободен печат

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, бидејќи е членка на НАТО

Слободен печат

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Слободен печат

Рекордни жештини: Северниот дел на Индија со температури над 45 степени

Слободен печат

Њујорк тајмс: Поранешен министер од владата на Груевски вмешан во мултимилионска злоупотреба на набавка на маски

Слободен печат

Угостителите ги очекуваат протоколите за работа, се надеваат на измени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова