Шест земји се кандидираат за домаќин на Евробаскетот во 2025 година

Финска е една од земјите кандидати да биде домаќин на Евробаскет во 2025 година/Фото: EPA/ALFREDO ALDAI

Наредното 42 издание на водечкото европско кошаркарско натпреварување, кое треба да се одржи во септември 2025 година, повторно ќе биде домаќин на четири земји, а по веќе успешната формула за повеќе градови-земји, која за првпат беше воведена во 2015 година.

Како и во претходните изданија, еден од четирите домаќини исто така ќе ја организира завршната фаза на натпреварот.

Летонија, Унгарија, Русија и Украина поднесоа понуди за групната фаза, како и за завршната фаза. Во меѓувреме, Кипар и Финска испратија понуди за организирање на групната фаза.

За потсетување, Финска беше една од четирите земји што беа домаќини на Евробаскетот во 2017 година, додека Летонија беше домаќин на групна фаза во 2015 година.

Унгарија и Украина, исто така, претходно покажаа интерес за организирање на настанот, но допрва треба да бидат домаќини на овој голем настан, додека Кипар за прв пат влезе во официјалниот процес на наддавање.

Претходно, ФИБА Евробаскетот ќе се одржи од 1 до 18 септември 2022 година во Чешка, Грузија, Германија и Италија, а шампионот на Европа ќе биде промовиран во германската престолнина Берлин.

Видео на денот