Шест тима на ДИК рачно ги внесуваат податоците во системот на резултати

Шест тима на ДИК рачно ги внесуваат податоците од записниците од предвремените парламентарни изобри во системот за резултати, дознава Слободен печат, откако беше хакирана веб страницата на Комисијата.

– Во моментот еден по еден записник се внесува во системот на резултатите. И тој систем е така направен што ги дава резултатите и мандатите по изборни единици. Кога ги примавме гласачките ливчиња едно по едно ги гледавме, а сега еден по еден записник се внесува во системот за резултатите. И тој систем е така направен што ги дава резултатите и мандатите по изборни единици – велат од ДИК за Слободен печат.

Од Комисијата потврдуваат дека до МВР, до одделот за сајбер криминал го пријавиле нападот. И од таму очекуваат да биде разоткриен нападот. Според неофицијални извори страницата е блокирана поради огромниот наплив на интернет сообраќај од над 31 милиони хакери.

Прочитајте и...  Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

– Нема штета врз резултатите, туку е изгубено време. Системот е така направен што првите неофицијални податоци претседателите на избирачките одбори веќе ги доставија преку апликацијата преку која можеа да ги достават од самото избирачко место до ДИК. Тука немавме проблеми, велат од ДИК.

Чии „анонимуси“ ја хакираа страницата на ДИК? Полицијата ќе отвори истрага

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат