Шест репрезентации изборија учество на ЕП 2020

Од „Б“ групата Украина го обезбеди првото место, иако и преостанува уште една средба во ноември.

Потоа, од групата „Ф“ Шпанија избори учество на ЕП, иако до крајот на квалификациите и остануваат уште два натпревари. Во групата „Г“ во која настапува македонската репрезентација, на две кола пред крајот, Полска го обезбеди настапот на евро-шампионатот.

Белгија и Русија се патниците од квалификациската група „И“, Шестиот патник кој си обезбеди место на ЕП во октомври е Италија која заврши прва во „Ј“ групата.

– Група „А“: Англија 15 бодови, Чешка 12, Косово 11…
– Група „Б“: УКРАИНА 19 бодови, Португалија 11, Србија 10…
– Група „Ц“: Холандија 15 бодови, Германија 15, Северна Ирска 12…
– Група „Д“: Република Ирска 12 бодови, Данска 12, Швајцарија 11…
– Група „Е“: Хрватска 14 бодови, Унгарија 12, Словачка 10…
– Група „Ф“: ШПАНИЈА 20 бодови, Шведска 15, Романија 14, Норвешка 11…
– Група „Г“: ПОЛСКА 19 бодови, Австрија 16, Македонија 11, Словенија 11, Израел 11…
– Група „Х“: Турција 19 бодови, Франција 19, Исланд 15…
– Група „И“: БЕЛГИЈА 24 бодови, РУСИЈА 21.
– Група „Ј“: ИТАЛИЈА 24 бодови, Финска 15, Ерменија 10, Босна и Херцеговина 10…

Прочитајте и...  Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Европското првенство ќе се одржи во 12 градови низ континентот во периодот од 12 јуни до 12 јули 2020 година. Ждрепката е закажана за 30 ноември во Букурешт.

Прочитај повеќе

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Слободен печат

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат