15 C
Скопје

Шест работи кои создаваат негативна енергија во домот: Оштетени чинии, чевли пред вратата, па дури и стари магазини

Дали сте забележале негативна енергија и недостаток на хармонија во вашиот дом? Ако одговорот е да, тогаш мора да знаете дека во вашиот дом има работи кои, според експертите за „фенг шуи“, треба да се избегнуваат.

Само мала промена во вашиот дом може да донесе изобилство на позитивна енергија и напредок. Многу често не сме ни свесни дека некои предмети се „енергетски вампири“ кои крадат позитивна енергија и ги загрозуваат мирот и хармонијата.

За да владее позитивна енергија во вашиот дом и семејство, ослободете се од следниве шест работи што создаваат негативна енергија.

  1. Оштетени чинии, чаши и чинии

Таквите прибор носат лоша енергија на секој што ги користи, тврдат експертите за „фенг шуи“. Попрво треба да купите најевтин нов комплет јадења отколку да користите скап, но оштетен. Користењето такви прибор може да влијае на вашата кариера или финансии.

  1. Празни кутии за сол или шеќер

На сите ни се случува понекогаш да останеме без резерви на храна што ги користиме скоро секој ден. Сепак, никогаш не треба да дозволувате кутиите во кои чувате сол и шеќер да бидат целосно празни. Полици со празни садови во кујната влијаат на среќата и хармонијата во семејството.

  1. Куп стари весници, списанија, трудови и книги

Фрлете го весникот во ѓубре веднаш штом го прочитате, советуваат експертите за „фенг шуи“. Ако собирате списанија или книги, чувајте ги на полиците, не на подот или на аголот од собата. Распрснати низ целиот простор, овие предмети ќе ви донесат лоша енергија.

  1. Чевли пред вратата

Без оглед дали се наредени пред влезната врата или која било друга врата во домот, овие предмети се вистински „енергетски вампири“ , особено ако се нечисти, пишува Задоволна.хр.

Ормар за чевли или некое друго место за вашите чевли ќе го исполнат вашиот дом со позитивна енергија наместо негативна.

 

Поврзани вести

По долга борба со болеста почина актерот Феџа Стојановиќ

Слободен печат

Започна снимањето на втората сезона од серијата „Emily in Paris“

Слободен печат

На 59 години почина Ник Кејмен, ѕвездата од легендарната реклама за „501“ и миленикот на Мадона

Слободен печат

Mоќни намирници од кујната кои го забавуваат стареењето на кожата

Слободен печат

Потврдена причината за смртта на принцот Филип

Слободен печат

Не се работи за неверство: Зошто жените тајно ги вадат бурмите?

Слободен печат

Остави Коментар