Шест препреки за Доналд Трамп на патот кон претседателската функција

Доналд Трамп/ Фото: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Доналд Трамп потврди дека повторно ќе се кандидира за претседателската функција во 2024 година, што ќе биде негова трета последователна кандидатура. Исклучително ретко се случува човек повторно да се кандидира за функција откако веќе бил поразен на претседателските избори, пишува Би-Би-Си.

Во говорот, кој траеше повеќе од еден час, Трамп најмногу се пофали со резултатите од сопствениот претседателски мандат и ги критикуваше првите две години од владеењето на Џо Бајден. Тој во својот говор покажа одредени карактеристики кои ќе му бидат корисни во изборната трка. Трамп очигледно има ненадминато чувство за прашања кои се важни за Републиканците, како што се имиграцијата и криминалот.

Неговиот непредвидлив и запалив стил успешно го привлекува медиумското внимание и ги лишува другите конкуренти од вниманието. Тој има база на лојални поддржувачи и може да ги мотивира незаинтересираните гласачи да излезат на гласање. Исто така, многу негови поддржувачи имаат клучни позиции во хиерархијата на Републиканската партија.

Доналд Трамп/ Фото: Orit Ben-Ezzer/Zuma / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Сепак, за време на говорот беа истакнати некои од клучните слабости на Трамп. Тој ги обзнани тешкотиите и погрешните одлуки што ги донел за време на пандемијата на коронавирус и целосно дека ги игнорирал изборните резултати, што е кулминирало со нападот на неговите поддржувачи на Конгресот на 6 јануари 2021 година.

Трамп се обиде да го одбрани разочарувачкиот настап на Републиканската партија на минатонеделните среднорочни избори, предизвикувајќи критики од конзервативните редови. Трамп ја освои претседателската функција пред шест години, но овој пат ќе се соочи со сериозни пречки на патот кон Белата куќа, пишува Би-Би-Си.

1. Товарот од минатото

Пред шест години, Трамп немаше извршувано политичка функција, па гласачите можеа да ги проектираат своите надежи и желби врз него. Тој можеше да даде големи ветувања, а критичарите немаше да можат да укажат на претходните неуспеси.

Сега тоа веќе не е случај. Трамп имаше некои забележителни политички достигнувања за време на неговиот мандат, како што се даночните намалувања и реформите во кривичното право. Сепак, тој имаше и некои значајни неуспеси, па републиканците ќе се сеќаваат на неговата неспособност да ги смени демократските реформи во здравството и неговите ветени инфраструктурни инвестиции кои никогаш не се реализираа.

Напади врз Трамп ќе има и поради неговите постапки за време на пандемијата на коронавирус. Демократите го обвинуваат дека не е доволно агресивен, додека некои републиканци го обвинуваат дека отишол предалеку во поддршката на тешките мерки.

Фото: EPA-EFE/KEVIN DIETSCH / POOL

2. Настаните од 6 јануари

Трамп ќе мора да ги брани своите постапки од крајот на неговото претседателствување и неговата улога во нападот на Капитол на 6 јануари. Гласачите нема лесно да ги заборават сцените на поддржувачите на Трамп со транспаренти кои се обидуваат насилно да влезат во зградата и да ја запрат мирната транзиција на власта.

Дури и минатонеделните вонредни избори покажаа дека настаните од 6 јануари влијаат на однесувањето на гласачите. Така, минатата недела, многу републикански кандидати кои целосно го поддржаа одбивањето на Трамп да ги прифати резултатите од изборите во 2020 година беа поразени. Тие поминаа полошо од другите републикански кандидати кои отворено не ги негираа изборните резултати.

„Кју-анон шаманот“ Џејкоб Ченсли Капитол Доналд Трамп
Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

3. Правни проблеми

Трамп ќе ја искористи својата претседателска кандидатура за да се прикаже себеси дека се соочува со повеќе кривични и граѓански истраги за политички одмазди против неговите противници. Тој во моментов се брани од кривична истрага за мешање во изборите во Џорџија и истрага за граѓанска измама насочена кон неговата деловна империја во Њујорк.

Дополнително, тој се соочува со тужби за клевета кои вклучуваат наводи за сексуален напад и федерални истраги за неговата улога во нападот на Капитол и неговото ракување со доверливи материјали по завршувањето на неговиот мандат.

Било која од овие истраги може да доведе до опсежни судења кои ќе доминираат во насловите и барем привремено ќе ја попречат кампањата на Трамп. Испитувањата во најдобар случај би биле скапо одвлекување на вниманието за него. Во најлошото сценарио за него би требало да плати огромни казни или да оди во затвор.

Фото ЕПА

4. Посилни противници

Трамп се соочи со гувернерот на Флорида, кој важеше за фаворит на републиканските прелиминарни избори пред шест години. Сепак, Џеб Буш на крајот се покажа како „фаворит само на хартија“. Републиканските гласачи не ги делат ставовите на Буш за имиграцијата и образованието, и се чинеше дека презимето Буш повеќе не го држеше влијанието во партијата како некогаш.

Ако Трамп ја сака номинацијата во 2024 година, можеби ќе треба повторно да го победи гувернерот на Флорида. Сепак, за разлика од Буш, Рон ДеСантис само што победи убедливо на гувернерските избори, што укажува дека има силна поддршка од основните поддржувачи на партијата.

ДеСантис допрва треба да се докажува на националната политичка сцена, а не е сигурно дека воопшто ќе влезе во претседателската трка. Актуелниот гувернер на Флорида би можел да биде изборот на републиканците кои не сакаат да му дадат уште една шанса на Трамп, па ќе се соберат околу еден кандидат за да ги намалат шансите на Трамп.

Рон ДеСантис и Доналд Трамп/ Фото EPA-EFE/DAN ANDERSON

5. Пад во популарноста

Анкетите покажуваат дека Трамп заостанува двоцифрено зад ДеСантис во директна трка за гласови на републиканците во Ајова и Њу Хемпшир. Тие две држави гласаат многу порано на републиканските прелиминарни избори.

ДеСантис води пред Трамп со 26% во Флорида и 20% во Џорџија. Излезните анкети од минатонеделните среднорочни избори покажуваат дека тој повеќе не е премногу популарен, дури и во оние држави кои се клучни за победа на општите избори.

Во Њу Хемпшир, само 30% од гласачите изјавиле дека сакаат Трамп повторно да се кандидира за претседател, а дури и во Флорида тој број се искачи на само 33%. Секако, не треба да се заборави дека Трамп успешно ги надмина негативните мислења уште при првата кандидатура.

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп / Фото EPA-EFE/JUSTIN LANE

6. Возраста

Доколку победи на претседателските избори, Трамп би имал 78 години за време на неговата инаугурација.

Ова ќе го направи Трамп вториот најстар претседател во историјата на САД.

Прашањето е дали Трамп ќе може да ја издржи исцрпувачката кампања потребна за да ја добие републиканската номинација.

Видео на денот