Шест полицајци ранети во пукотница во Филаделфија (ВИДЕО)

Во пукотница во Филаделфија ранети се шест полицајци кои се обиделе да предадат налог за апсење на осомичен за распрoстранување наркотици.

Полицајците биле заглавени кратко време во објектот каде се случила пукотницата, но на местото на настанот синоќа веднаш биле повикани специјалци и ги ослободиле полицајците. Објектот до доцна синоќа беше под опсада и напаѓаот наводно давал отпор и се заканувал со постојани пукотници.

Повеќе објекти во соседството беа евакуирани и полицијата во Филделфија се уште ја расчистува ситуацијата. Оттаму изјавија дека полицајците не се наоѓаат во животна опасност.

Од Белата куќа изјавија дека ја набљудуваат ситуацијата. Претседателскиот кандидат Џо Бајден порача побрзо закрепнување на повредените полицајци.

-Ги испраќаме нашите молитви до полицајците и нивните роднини, изјавија од кампањата на Бајден.

Прочитајте и...  Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

На почетокот на август во САД се случија две трагични пукотници со многу жртви. Во масовната пукотница на 3 август во трговски центар на Волмарт во Ел Пасо, Тексас, загинаа 22 лица а триесетмина беа провредени. Слични пукотница во која загинаа девет лица се случи утредента во Дејтон, Охајо.

Прочитај повеќе

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат

Голем шумски пожар беснее на планината Стогово

Слободен печат