Шест неочекувани бенефити од „задоцнетото“ мајчинство

Со добар гинеколог и редовни консултации со лекар, мајчинството по 35-тата година од животот може да има доста бенефити и предности, како за вас така и за бебето.

Точно е дека бременоста во „поодминати“ години носи и ризици, доколку редовно се прегледувате и ги контролирате параметрите, тогаш можете да имате лесна бременост и да донесете на свет здраво дете, без да го загрозите своето здравје.

Ова се шесте предности на таканареченото задоцнето мајчинство:

Потрезвено размислувате

На возраст од 35 години и нагоре, вие сте веќе целосно самостојна личност со големо искуство зад себе. Тоа значи дека полесно ќе се носите со предизвикот на родителството и ќе знаете поразумно и помалку импулсивно да носите одлуки. Се верува дека и децата на повозрасни родители имаат поизострено памтење.

Прочитајте и...  Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Детето помалку ќе се повредува

Со самото тоа што ќе знаете како да постапите и да се однесувате, така и ќе бидете доста повнимателни со тоа каде го пуштате детето да си игра.

Емотивно сте поподготвени

Со возраста, доаѓа и поголема емотивна стабилност, а со тоа и повозрасните мајки доживуваат помал „ролеркостер“ на емоции со раѓањето на детето. Тоа влијае позитивно и врз психосоцијалниот развој на самото дете.

Детето може да биде исклучително паметно

Постојат статистички податоци кои покажуваат дека децата на повозрасните родители, особено повозрасни мајки, подобро разбираат технологија, математика и физика.

Финансиски сте постабилни

На таа возраст веројатно веќе имате богата кариера зад себе и стабилна работа. Веќе сте вложиле во својата кариера, па помали се шансите да се соочувате со сериозни финансиски проблеми.

Прочитајте и...  Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Ќе живеете подолго

Можеби во текот на бременоста ќе се плашите дека бебето ќе ви ја исцрпи енергијата, всушност ќе ве подмлади. Среќата го продолжува животот и ќе ве направи поенергични.

Прочитај повеќе

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Супер занимација за ова попладне – Од скршени плочки направете си штосни саксии за терасата или дворот (ВИДЕО)

Слободен печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разладете го домот во најтоплите денови без климатизер

Слободен печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат