2 C
Скопје

Шест најчести причини за зголемен број на леукоцити во урината

Леукоцитите или белите крвни клетки се дел од природниот одбранбен систем. Во нормална состојба, леукоцитите или воопшто не се присутни во урината или се присутни во мошне мали количини.

1. Инфекција на уринарниот тракт. Присуството на леукоцити во урината многу често е последица на инфекција во некој дел од уринарниот тракт. Повеќето инфекции го зафаќаат долниот дел на уринарниот систем, односно на мочниот меур и уретрата, а инфекцијата се јавува кога во уринарниот тракт ќе влезе бактерија, па ќе почне забрзано да се размножува во мочниот меур. Доколку не се лекуваат, овие инфекции можат да се прошират на бубрезите.

2. Камења во бубрезите. Зголемен број на леукоцити во урината може да биде знак за камења во бубрезите. Урината вообичаено содржи растворени минерали и соли, а луѓето кои имаат високи нивоа на овие минерали и соли во урината, имаат и зголемен ризик од развој на камења во бубрезите. Камењата што доаѓаат до уретрата можат да го блокираат патот на урината, што доведува до размножување на бактерии и развој на инфекција.

Прочитајте и...  Тања Кармзова Костиглиола, нашинка во Франција: И тука побарувачката за вакцини е огромна, а ресурсите се ограничени

3. Инфекција на бубрезите. Ова е уште една можна причина за зголемениот број на леукоцити во урината. Инфекциите на бубрезите често започнуваат во уринарниот тракт, од каде потоа се шират на бубрезите. Иако тоа не се случува често, можно е и бактериите од другите делови на телото да се рашират низ крвотокот и да стигнат до бубрезите.

4. Блокада на уринарниот тракт. Блокадата на патиштата во уринарниот тракт, која може да биде последица на траума, камења во бубрезите или тумори, може да доведе до хематурија, односно до појава на крв во урината.

5. Бременост. Трудниците обично имаат зголемен број на леукоцити во крвта. Ако тоа зголемување не е претерано или придружено со некои невообичаени симптоми, таа појава не е причина за загриженост.

Прочитајте и...  Ленин Јовановски сподели необјавени фотографии од Тоше кои зборуваат повеќе од зборовите

6. Задржување на урината. Ова е лоша навика бидејќи предолгото задржување на урината може да го ослаби мочниот меур и да го отежне неговото празнење. А, доколку урината остане премногу долго во мочниот меур, може да се развие бактериска инфекција и да се зголеми бројот на леукоцитите во урината.

Знаци и симптоми

Еден од највоочливите знаци на присутност на леукоцити во урината е заматениот или интензивно непријатниот мирис на урината. Зачестеното уринирање, болката и пецкањето при уринирањето или присуството на траги од крв во урината исто така може да укажуваaт на леукоцитите во урината. Други можни симптоми вклучуваат треперење и зголемена телесна температура, болка во горниот дел од грбот, болка во стомакот, гадење или повраќање, долготрајна болка во карлицата и болка за време на сексуалниот однос.

Прочитајте и...  Трик кој успева секој пат: Еве како успешно да ги отстраните дамките од лак за нокти од облеката!

Поврзани вести

Тања Кармзова Костиглиола, нашинка во Франција: И тука побарувачката за вакцини е огромна, а ресурсите се ограничени

Јасмина Кантарџиева Димков

ВИДЕО | Русинката Маша пее на македонски јазик: Слушнете ја „Дали ти ќе дознаеш“

Слободен печат

Се проширува семејството на Софија, роботот според кој човештвото треба да биде уништено

Слободен печат

д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

Слободен Печат

Силвестер Сталоне го продава својот луксузен имот за 130 милиони долари

Слободен печат

Британски, бразилски, јужноафрикански: Што засега се знае за новите соеви на коронавирусот и колку се опасни?

Слободен печат

Остави Коментар