Шест месеци од судирот меѓу демонстрантите во Хонг Конг

Хонг Конг повеќе од седум месеци е зафатен со протести поради сега повлечениот закон за екстрадиција во Кина за судење.

Неколку стотици демонстранти денеска се собраа во Хонг Конг, каде пред шест месеци вооружена маса ги нападна антивладините демонстранти, обвинувајќи ја полицијата дека не сторила доволно за одговорните да ги изведе пред лицето на правдата.

Хонг Конг повеќе од седум месеци е зафатен со протести поради сега повлечениот закон за екстрадиција во Кина за судење.

Протестите кои ги предводеа млади луѓе, вклучуваа масовни маршеви, употреба на молотови коктели и судири на универзитетските кампуси, и прераснаа во поширок бунт против властите и кинеското правило на цврста рака.

Некои демонстранти собрани кај железничката станица Јуен Лонг, во област во близина на границата со Кина, велат дека сè уште се трауматизирани од сцените на толпата во бели кошули која тепа демонстранти во црни кошули и обични луѓе, на 21 јули минатата година.

Прочитајте и...  Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

 

 

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат