Шест лица затруени на Универзитетот во Дармштат

Германскиот град Дармштат/ Фото EPA-EFE/ARMANDO BABANI
Полицијата во германскиот град Дармштат денеска започна истрага поради труење на шест студенти и доценти на Техничкиот универзитет во овој град, на кои им се слошило откако пиеле вода и млеко од кујната на еден од одделите, пренесува Би-Би-Си.

„Истрагата се спроведува забрзано и правиме сe што можеме за да го пронајдеме сторителот или сторителите“ изјави портпарол на полицијата во Дармштат.

Засега не е познато со што се затруле, но полицијата соопшти дека некој во текот на викендот ги премачкал со опасна материја пакетите со млеко и вода кои се наоѓале во заедничката кујна.

Деканот на престижниот Технички универзитет во Дармштат, Тања Брухл изрази изненадување од настанот во образовната институција.

„Ние сме длабоко загрижени од злосторството кое очевидно се случи на нашиот универзитет“ истакна Брухл.

Видео на денот