Шекеринска за условите на Бугарија: Со соседите мора да се најде решение – Слободен печат
ВестиМакедонија

Шекеринска за условите на Бугарија: Со соседите мора да се најде решение

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, за условувањата на Бугарија кон Македонија, изјави дека со соседите се бара решение, а не игра на уцени, притисоци и кавги. Според министерката, Владата покажавала капацитет, трпение и мудрост на одредени прашања за да се најде решение.

– Покажавме мудрост на одредени прашања да најдеме решение. Важно ни е што сите наши соседи не поддржуваат. Сакаме да седнеме на масата на НАТО, за таму да учествуваме кога ќе се решава и за другите – изјави Шекеринска.

– Важно ни е што денеска можеме да кажеме дека сите наши соседи цврсто не поддржаа да станеме членка на НАТО и на ЕУ. Тоа не беше лесно и тоа не беше стандард во сите изминати години. На тој начин зрееме и ние како држава, мислам дека зрее по малку и регионот. Така ќе ги решаваме и идните предизвици. Меѓудржавните односи особено помеѓу соседи се секогаш, како викаат, воркинг прогрес, постојано има прашања кои ќе се изнесат на маса и дилемата е само дали ќе се трудите да ги решите или ќе се оддалечите повеќе, изјави денеска Шекеринска.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close