Шекеринска: После години „чмаење“ пред вратите, конечно на своето заслужено место во најмоќниот сојуз

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска синоќа објави фотографија со премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил каде изјави дека вредело се што било направено, за државата конечно да го најде своето место во НАТО.

„Вредеше! Дадовме збор и донесовме резултат. #МКвоНАТО
Денес, секој наш Македонец, Албанец, Турчин, Ром, Србин, Влав, Бошњак… имаше чувство дека победил, дека успеал, дека има причина да биде горд. После години “чмаење” пред вратите, денес бевме свои на своето заслужено место во најмоќниот сојуз. #ЕденЗаСите #СитеЗаЕден
Овој наш успех не беше лесен ниту извесен. Најлесно беше да се биде песимист и да се жали над нашата судбина. Но, решивме поинаку – да бидеме амбициозни, ама и да се бориме и да сработиме. Резултатот покажа дека сме биле во право.
Тепањето, малтретирањето… лагите, пропагандата против сите нас со државни пари… постојаното оцрнување, па и крвта на 27 април… сето тоа денес избледе. Вредеше и тоа да се истрпи, и тоа да се преживее – за да денес можеме да кажеме дека напишавме историја!“, напиша Шекеринска.

Вредеше! Дадовме збор и донесовме резултат. #МКвоНАТОДенес, секој наш Македонец, Албанец, Турчин, Ром, Србин, Влав,…

Publiée par Radmila Sekerinska sur Mercredi 4 décembre 2019

Прочитајте и...  Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Прочитај повеќе

Решен проблемот со водоснабдување на жителите на Козле

Слободен печат

Фатално селфи од кола во движење: Британка излета низ прозор во обид да направи совршена снимка

Слободен печат

Милевски- Бенгтсон: Северна Македонија има потенцијал за развој на туризмот

Слободен печат

Хрватската амбасадорка Андраси: Имавме ситуација каде ЕУ поради една земја членка ги забави преговорите

МИА Агенција

Стратешки приоритет: „Ербас” најавува авиони на водород до 2035 година

Слободен печат

ССК бара месечната финансиска помош од 14.500 денари да продолжи до март 2021

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

При обид за влез во Канада: Уапсена жена која е осомничена за писмото со отров до Белата куќа

Слободен печат

Евротинк: Регионот станува сè поважен производител на наркотични средства, пред сè на канабисот

Слободен печат

Наставници со креативни идеи за он лајн настава: Виртуелни тури во зоолошки и музеи, гледање драми (ВИДЕО)

Михаило Донев

Казни за несовесни возачи: 17 лица возеле без возачка, а 150 возеле брзо

Слободен печат

„Облече“ дрес на Републиканците: Орбан навива за победа на Трамп на изборите во САД

Слободен печат

СДСМ: Граѓаните бараат и очекуваат ред и неселективна правда, секој што се огрешил ќе одговара

Слободен печат