Шекеринска: По 30 години мечтаење Скопје ќе биде главен град на земја членка на НАТО - Слободен печат

Шекеринска: По 30 години мечтаење Скопје ќе биде главен град на земја членка на НАТО

Скопје повеќе не градот на стравот или експеримент на мала група на луѓе. Скопје сега  е слободно и е град на слободни луѓе, порача министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната трибина на „Прав пат“ на СДСМ во Скопје.

Таа истакна дека по 30 години мечтаење Македонија конечно станува дел од НАТО Алијансата.

– По 30 години мечта Скопје конечно е главен град на земја членка на НАТО. Скопје е град кој ги пречека Столтенберг, Меркел, Туск и редица министри на надворешни работи од многу земји. Конечно сме на вистинскиот пат – порача Шекеринска.

Прочитајте и...  Одложено рочиштето за последното судење за убиството на струмичанецот чие тело беше фрлено во браната „Турија“

Прочитај повеќе

Турски министер: Очекуваме земјотрес од 7,5 степени во Истанбул

Слободен Печат

ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Слободен печат

ХЕРА: Насилството не започна, ниту пак ќе заврши со постоењето на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Сандерс води во Ајова, Њу Хемпшир, Бајден прв на национално ниво

Слободен печат

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг- итни мерки на Град Скопје

Слободен печат

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Слободен печат

Остави Коментар

eighteen − seventeen =

Прочитај повеќе

Епидемиолози ќе ги пречекаат кинеските туристи кои пристигнуваат во Србија

Слободен печат

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат

Поради недоволен број на жени, оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација во Стразбур

Слободен печат

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен печат

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат