Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Во врска со предлогот на ДУИ премиер да биде Насер Зибери, Шекеринска рече дека граѓаните ќе го кажат своето мислење на 15 јули и ќе одлучуваат кој ќе биде премиер и каков ќе биде составот на Владата.

Празниот пулт на Дурловски покажува колку и самите се свесни дека е празна понудата на ВМРО-ДПМНЕ, дека нема што да им понудат на граѓаните и докажува дека бегаат од сите ненарачани прашања и дуели, истакна носителката на кандидатската листа на коалицијата „Можеме” во Петтата изборна единица, Радмила Шекеринска на вечерашната дебата на телевизија Телма на која не присуствуваше кандидатот од истата изборна единица од коалицијата „Обнова за Македонија”.

– Членството во НАТО ни донесе сигурност, а темите на национализам и федерализација ги наметнуваат луѓето кои немаат реално што да понудат на граѓените на клучните прашања, а тоа се сигурност, економија и правда – рече Шекеринска, додавајќи дека единствената партија која заговарала територијално решение на политичките проблеми е ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Во врска со предлогот на ДУИ премиер да биде Насер Зибери, Шекеринска рече дека граѓаните ќе го кажат своето мислење на 15 јули и ќе одлучуваат кој ќе биде премиер и каков ќе биде составот на Владата.

– Мислам дека сите партии ќе се сложат дека без разлика на фолклорот за време на изборите, идниот премиер ќе биде Зоран Заев, да, Македонец но, кој ја има рекордната поддршка и кај Македонците и кај Албанците, Турците, Власите, Ромите, Бошњаците и кај Србите – посочи Шекеринска.

Прочитај повеќе

Пет од најголемите градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција