Шегата која ја однел ѓаволот – Слободен печат
Колумни

Шегата која ја однел ѓаволот

Лажното претставување и неовластеното снимање треба да се сфати и да се гони посериозно ако не сакаме да живееме во Орвеловски свет во кој ве набљудува и Големиот Брат и орди „мали братчиња“.

Местенката за Заев од руските комичари покажува дека живееме во еден грд нов свет, во кој комуникациите се сѐ поранливи, во кој сѐ се снима, преснимува, објавува и сѐ може да биде предмет на манипулација и измама. Во тек е една постојана специјална „пиар“ војна на „секој против секого“, со лажни и не толку лажни вести, со шпиунирања, следења, дискредитирања, изложување на потсмев.

Скандалот покажува дека комуникацијата, особено на високите функционери, треба да биде третирана со најголема внимателност и сериозни мерки за претпазливост, нешто во што и Заев и неговите служби опасно потфрлиле. Заев вели дека ќе останел отворен, но отвореноста не треба да се меша со несмотреност и немарност. Потребна е поголема безбедносна култура и дискреција, а помалку импровизација.

Лажното претставување и неовластеното снимање треба да се сфати и да се гони посериозно ако не сакаме да живееме во Орвеловски свет во кој ве набљудува и Големиот Брат и орди „мали братчиња“.

(Фејсбук статус на авторот)

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Исто прочитајте

Close
Close