Шефот на Пентагон пристигна во Ријад

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска пристигна во ненајавена посета на Ријад, соопшти државната телевизија „Ал Екбари”.

Телевизијата не откри никакви детали за програмата на посетата на американскиот министер која следуваше по неговата посета на Авганистан.

На 11 октомври Вашингтон одобри распоредување на неколку илјади војници во Саудиска Арабија за да го заштити својот најголем сојузник во регионот од дестабилизација, која според САД, ја спроведува Иран.

Вашингтон уште на крајот од септември најави распоредување на 200 војници во Саудиска Арабија, што беше првиот воен контингент по повлекувањето на американските трупи во 2003 година.

Со претходните војници, вкупно 3.000 дополнителни војници минатиот месец добиле дозвола за продолжување на престојот или им е одобрено заминување, соопшти Пентагон.

Прочитајте и...  Србиновска: Интегра ќе им помогне на лицата со посебни потреби да го најдат своето место во општеството

Засилувањата, покрај војниците, вклучуваат и ракети Патриот и антиракетен штит THAAD.

Во последните месеци се зголемија тензиите меѓу Саудиска Арабија и САД од една страна и Иран од друга страна.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат