1 C
Скопје

Шеесет годишен пациент со ковид-19 скокнал од третиот кат на болницата во Тирана

Шеесет годишен пациент заразен со ковид-19 си го одземал животот фрлајќи се од третиот кат на болницата „Шефќет Ндроќи” во Тирана, каде бил хоспитализиран.

– Трагичниот настан се случил триесет минути по полноќ, кога пациентот Л.С. жител на градот Решен, си го одземал животот со фрлање од третиот кат на Ковид 2 болницата, каде бил хоспитализиран пред десет дена. Истрагата продолжува со цел расветлување на околностите, се наведува во полциското соопштение.

Првичните сознанија од истрагата покажуваат дека самоубиството пациентот го извршил поради влошена психичка состојба поради болеста.

Ова е петти ваков случај од средината на август. Претходно тројца пациенти заразени од ковид-19, на возраст од 29, 65 и 52 години се самоубија со фрлање од балконите на „Шефќет Ндроќи”, додека еден на 69-годишна возраст од балкон на Инфективната клиника.

Прочитајте и...  Нема конкретен рок за вакцини од Брисел, се разгледува можност за набавка од Кина

По обвинувања за недоволната грижа поради пренатрупаните болници, од страна на роднини на починатите и опозицијата, премиерот Еди Рама, неодамна рече дека „вакви работи се случуваат во многу други држави во Европа”, додавајќи дека во Италија од март до август се самоубиле 71 пациент заразен со коронавирус.

Болницата „Шефќет Ндроќи” е една од трите ковид болници заедно со Инфективната клиника, која е  третата ковид болница која функционира во просториите на поранешното хирушко одделение во унивезитетската клиника „Мајка Тереза”.

Претседателот Илир Мета побара од Министерството за здравство и социјална заштита, поради влошената епидемиолошка состојба и потребата од болнички капацитети, итно отворање на четврта ковид болница, како и ковид центри во 12-те регионални болници.

Прочитајте и...  Со изведување дополнителни докази продолжува судењето за „Таргет-Тврдина"

Покрај Албанија, случај на самоубиство на пациент има и во Србија, каде 55-годишна пациентка денеска скокнала од петтиот спрат на болницата во Ваљево околу 10.30 часот, пренесува Блиц.рс.

Таа починала на лице место.

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар