Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

-Вчера со доделувањето на мандатот беше инсталиран нов политички преседан. Значи, првпат во парламентарната историја на нашата земја, беше доверен мандатот за формирање Влада, без претходно да има некаков допис, истакна универзитетскиот професор по право, Јетон Шасивари.

Со оваа одлука, како што вели Шасивари, шефот на државата, Стево Пендаровски, добил уставна функција која ја има само францускиот Претседател, Емануел Макрон. Поради тоа што нашиот Устав е целосно поинаков од оној на Франција, професорот смета дека земјата влегува во правна неизвесност.

-Оваа уставна функција за назначување на премиер без никаква обврска за тоа да ги консултира сите парламентарни партии, ја има францускиот Претседател, Емануел Макрон, во сосема поинаков модел на организирање на Уставот, кој е суштински поинаков од нашиот систем и модел на Уставот и на организирање на централната власт. Затоа велам – од вчера ние како држава влеговме во ситуација на правна неизвесност во однос на конституирањето на нов постизборен политички систем, додаде Шасивари.

Прочитајте и...  Мртви кучиња расфрлани среде Преспа (ФОТО)

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат