Шарапова се враќа на терените – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Шарапова се враќа на терените

Руската тенисерка по петмесечна пауза ќе настапи на турнирот во Мајорка.

Марија Шарапова по пауза од пет месеци повторно се враќа на тениските терени откако ја прифати специјалната покана да учествува на турнирот во Мајорка.

Руската тенисерка последниот меч го имаше во јануари годинава на турнирот во Санкт Петербург кога во второто коло се повлече поради повреда на рамото. Таа подоцна замина на операција на десното рамо со цел да ја санира повредата која и предизвикува проблеми во последните три години.

– Среќна сум што можам да објавам дека ќе ја прифатам специјалната покана и ќе настапам на турнирот во Мајарко. Сакам да им се заблагодарам на навивачите кои ме поддржуваа во последните неколку месеци додека се опоравував од операцијата – изјави Шарапова.

Турнирот на Мајорка коој е еден од последните пред стартот на третиот Гран слем турнир Вимблдон, ќе започне на 17 мај, а го организира вујкото на Рафаел Надал, Тони Надал. Покрај Шарапова, учеството на турнирот во Мајорка го потврдија уште две Гран слем шампионки, Анџелик Кербер и Викторија Азаренка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close